Bafra Pidesi Tarifi

Kategori : Yemek Tarifleri |

Efenim şimdi yemek tarifleri diyip de Bafra pidesinden söz etmemek olmaz,O meşhur Bafra pidesi anlatılmaz yaşanır efenim öyle böyle değil ağzınızın kenarından halis tere yağı akarken ağzınızda dağılan o enfes lezzeti yerken doyuma değil o zevki bir daha tatmak isteyenlerin vazgeçilmezidir Bafra pidesi,ünü yurt dışına kadar yayılmış olan Bafra pidesinin en önemli özelliği taş fırınında yapılmış olması ve hamuru özel olması tabi bunları tamamlayan özelliklerinden biri de tereyağı ve iç malzemesidir,inanın Türkiye’de bir çok il gezmiş olmam ve oradaki kültürleri de
az çok bilmemden dolayı ballı ballı anlatıyorum ve gurur duyuyorum…Sakın ola ”ayy ben şurda yemiştim de beğenmemiştim”demeyin Bafra pidesini mümkünse ya çok iyi bir ustanın elinden yada bafra da en dandik lokantada deneyin keyif verecektir size buyurun efenim hem izleyelim hem okuyalım nasıl olacaksa:)

Gerekli Malzemeler:
200 gr Hamur
90 gr Kıyma
60 gr soğan
25gr Tereyağı(bol koyun 25 gr Kime yetEcekse)
Tuz – Karabiber

Tabi iç malzemelerini kendinize göre renklendirebilirsiniz  maydanoz atarsanız maydanozu çiğ bırakın lakin pideleriniz patlayabilir ayrıcana soğanlarınızı da mikserden felan geçirmeyin sulu sulu olur canım pideye leke düşürmeyin;)

Yapılışı:

Hamur : Un, Su, Tuz ve Maya ilave edilerek hamur haline gelinceye kadar yoğrulur. 30 Dakika bekletildikten sonra 200 gr parçalar halinde kesilir. Kesilen hamurlar Paza içerisine bezle örtülü olarak 90 dakika dinlendirilir.

Pide Harcı: Kıyma yayvan bir tencere içerisinde kavruluncaya kadar ateş üzerinde pişirilir. Daha sonra Kıymanın yağı tamamen ayrılır. Soğuduktan sonra içerisine ince kıyılmış soğan, Tuz ve Karabiber ilave edilerek iyice karıştırılır.

Karafırın: Altında Tuz ve Cam kırıkları bulunan, üzerin Ateş Tuğlası ile döşenmiş Karafırın 270 ˚C sıcaklığa çıkarılır.

Hazırlanışı:Hamur el yardımıyla ince uzun kano şeklinde açılır. İçerisine Bafra Pidesi Harcı konulur ve üstü kapatılır. Pişirilmek üzere Karafırın”a sürülür. 15 dakika kadar (İyice kızarıncaya kadar) pişirilir.

Servis: Karafırından çıkarılan Bafra Pidesi”nin üzerindeki un fırça yardımıyla temizlenir. Sıcaklığı soğumadan Bafra Pidesi”nin ortası Bıçak yardımıyla açılarak içerisine Tereyağı parçacıklar halinde ilave edilir. Üzerine de Tereyağı sürülür ve Bafra Pidesi Kare ya da Baklava dilimleri halinde dilimlenerek Servis tabağına dizilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>